Student Diaries (6)

10. february 2011 at 19:24 | Jenny |  Student Diaries
Nazdar bando! :-)

Moooc vám všem děkuji za vaše komentáře u článků ze sekce "Deník vysokoškoláka". Jsem ráda, že vás některé povzbuzuju :D Je fakt, že já jsem na VŠ moc spokojená, je to můj vysněný svět :D Ne každý je ale pro vysokou stvořen :( Ne každý tedy sdílí mé nadšení... těmito články vás chci povzbudit, nic není tak horké, jak často vypadá, i když studium některých oborů je velmi náročné. Ale na každém oboru se najdou těžší předměty a pak i ty lehčí.

Co vybrat... napsali jste si o tolik informací :D Asi teď konečně zmíním to ubytování, jak je to teda se mnou:
"Do půlky prosince jsem bydlela na kolejích, ale pak přišly zkoušky a zjistila jsem, že tam špatně spím. To je špatná kombinace, když se musíte hodně učit a pak se dobře vyspat na zkoušku. Přestěhovala jsem se tudíž na privát. Mám to kousek od školy a spím lépe, takže jsem prozatím spokojená :) Platím dokonce méně :D Přijde mi, že v Olomouci je to s privátama trošku složitější, vše je hned rychle zabrané :-/ Já jsem měla štěstí."     Tento odstaveček jste si mohli přečíst v minulém článku.


1. Pokud bydlíte poblíž studentského města, můžete studovat tam a do školy dojíždět. Výhodné. Jste doma, ve své postýlce, máte vše, co potřebujete. Někomu se nemusí líbit, že je pod dohledem rodičů, ale to je na rodičích :D

2. Spousta studentů bydlí na kolejích. Každá kolej má trošku jiné podmínky pro přijetí a jistý Kolejní řád, který by se měl dodržovat... nevím, jestli se to ale kontroluje vzhledem k tomu, že jeden student, který se věnuje horolezectví si přivezl lana a vysokou kolejní budovu si prostě tak nějak slezl... V každém městě stojí koleje jiný peníz. Co jsem slyšela, tak úplně největší problém je sehnat koleje v Brně (pro Čechy, kteří nebydlí dostatečně daleko). Do Brna se hlásí velká spousta Slováků a ti většinou brněnské koleje z velké části zaplní. Brno je na tom s kolejema fakt špatně... teda aspoň Masarykova univerzita. V Praze budou zřejmě nejdražší... Praha a Brno jsou ale lokality, kde není velký problém sehnat privát. Záleží ale na vás, kolik chcete investovat. Já znám především situaci v Olomouci.
Nejlevnější pokoj pro 3/4 lidi za 60Kč na noc (platí se ovšem vždy celý měsíc, i za kdy, kdy tam nejste). Já měla pokoj pro 3 za 70. Platila jsem zhruba 2200Kč za měsíc. Byla to buňka, tzn. dva pokoje vedle sebe = 6 lidí, kteří mají společné WC, koupelnu a ledničku. Koupelnu myla uklízečka, toaleťák si kupujete sami. Na poschodí byla kuchyň bez nádobí (tzn. chceš si vařit, přivez si vlastní náčiní), 3 plynové šporáky, 3 umyvadla, 1 varná konvice usazená kamenem... na pokoji jsme měli vlastní :D V ceně byl i internet. Na pokoji 3 postele, 3 skříně, 2 poličky, 3 psací stoly se zásuvkama, židle. Povlečení na postele se dostává na koleji. Můžete si zdarma zapůjčit žehličku a vysavač. Pračka je za poplatek, prací prášek vlastní. Koleje byly dobře vytápěny, na zimu jsme si stěžovat nemohli. Ještě k tomu přijetí. Já to měla tak, že jsem mohla dostat maximálně 200 bodů, aby mi byl přidělen pokoj. Měla jsem tuším 96. Bydlím asi 100 km od Olomouce, mám to tak 2,5 hodiny cesty (vlak + autobus). Body se dávají za dojezdovou vzdálenost, kterou si počítají oni sami, za vady a postižení, osobám bez jednoho rodiče či sirotkům, osobám ve špatné finanční situaci, ...
Moje škola (Fakulta tělesné kultury UP) je situována v okrajové části Neředín. Už jsem asi popisovala svůj dřívější výhled. Po cestě do školy míjíte hřbitovy, krematorium, parkoviště a pak je škola :D Vedle školy jsou rozesety 4 neředínské koleje. Další koleje jsou různě po městě. Pro mě byly ty neředínské nejvýhodnější. Do školy jsem to měla pár kroků, hned vedle je i jídelna. Proč jsem teda odcházela? Je tam rušno. Zpočátku jsem to tolik nevnímala, ale když pár dní po sobě dobře nespíte, tak vám to dojde. Ti lidi stále jen paří. Nechápu to. To se nemají co učit? Ostatní koleje jsou prý klidnější, ale Neředín je fakt rušný. I když moje spolubydlící spaly jako zabité :D Já ne. Nad náma kluci - často stěhovali nábytek, každou chvíli vrzli židlí, dupali, házeli míčkem o zem, ... Vedle nás holky - chodily na Pedagogickou fakultu a vstávaly ráno v 6, protože ji měly dál od školy a výuka začínala brzy... Člověk usne v 1 ráno a vzbudí ho v 6... Ve středu v 7 jezdili popeláři. V zimě se odhrňoval sníh. V úterý jsou studentské večírky, tak se Asiatky vracely z párty ve 2 ráno a pokřikovaly a zpívali si... Už jsem to nezvládala. Byla jsem prostě nevyspaná. Jinak bylo vše super - spolubydlící, bezva postel, vše blízko.

3. A teď jsem na privátě. Do školy to mám 10 minut pěšky, 3 minuty tramvají. Pohodička. Platím 1900 Kč - včetně internetu. To je asi tak nejlevnější, co v Olomouci seženete. Někteří platí i 3500/měsíc, i víc. Bydlím na bytovce, kde je jeden byt vyhrazen studentům, takže je tam klid. Nad náma, vedle nás - důchodci :D V sobotu slýchávám klepat řízky :D Je to hned u hlavní, tak je tam rušno kvůli dopravě, ale na to jsem si rychle zvykla. Spolubydlící jsou opět super. Byt 3+1, 3 pokoje, kde bydlíme po dvou, takže je nás tam 6. Byt je vybavený, i kuchyň - nádobí, lednička i elektrospotřebiče!! Na pokoji mám dokonce televizi :D Jen tam není pračka, to je jediné, co mi schází. Máme i vysavač, žehličku, toustovač, topinkovač, mikrovlnku (jo, ta byla na kolejích taky :D). Kupujeme si společně čistící prostředky a toaleťák. Zatím jsem spokojená.

Co by vás tak mohlo zajímat...
- některé koleje, které jsou pro dva na pokoj umožňují ubytování párů
- najdou se i pokoje pro jednoho, tuším za 90Kč/noc, ale bylo by vám smutno :)
- sex na kolejích? Žádný problém. Z vedlejších pokojů jsem slýchávala... zvuky...vzdychy...
- může u vás na pokoji přespat kamarád? Někdy je můžete propašovat :D
- výběr kolejného? Vše přes účet, hlídat penízky na účtu! Když není z čeho strhávat, tak se pokutuje.
- co když dostanu večer hlad? Na kolejích bývají bufety. Ve dne v noci je tam nějaký dospělý, takže i když bude problém, máte za kým jít.


Každý, kdo nemá trvalé bydliště v Olomouci dostává ubytovací stipendium ve výši 700 Kč (platí pro Univerzitu palackého). (Ať už bydlíte kdekoli - ve vedlejší vesnici, na kolejích, na privátě.) To se hodí :-)
Zapomněla jsem na něco? Zajímá vás ještě něco? Dotazy pište do komentářů, odepisů buď tam, popř. pokud na sebe uvedete kontakt, tak přímo vám.

Jenny
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 •Pet!nka• •Pet!nka• | Web | 11. february 2011 at 20:00 | React

Tak to je pohoda, já čekala, že je to všechno mnohem víc složité a hlavně dražší.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama