Student Diaries (3)

5. november 2010 at 9:37 | Jenny |  Student Diaries
Vymyslela jsem dvě super témata, o kterých bych se tu chtěla zmínit, ale nechám si je později... takže jsem přemýšlela, co bych sepsala nyní a jelikož jsem se poslední dobou zabývala svými exspolužáky - kdo se kam dostal či nedostal, tak se zaměřím na podávání přihlášek a hrůznou situaci, kterou nikdo nechce zažít... nepřijetí na školu :((

A co když to nevyjde...

Podávání přihlášek na VŠ je strašák studentů :D Alespoň pro mě bylo. Neustále jsem řešila počet podaných přihlášek, bála jsem se, že se nikam nedostanu... každá škola má navíc úplně jinou přihlášku...

1. Někde posíláte pouze elektronickou podobu přihlášky, jinde musíte poslat jen tištěnou verzi a někdy po vás budou chtít oboje - hlavní přihláška elektronicky a její zkrácená verze poštou. Upozorňuji, posílá se doporučeně! :D Většinou se dopis odesílá na studijní oddělení školy (adresa na stránkách dané školy). Taky je vhodné posílat přihlášku ve velké obálce.

2. Velký pozor si dávejte na vyplnění přihlášky a na termín odevzdání. Nevím, jestli se něco bude měnit, ale zpravidla se zasílají od ledna do konce února. Vyšší odborné školy nebo jazykovky mají pozdější temríny. Může se stát, že přihlášku vyplníte špatně a odešlete ji. Pak vám třeba po týdnu mohou odepsat, že není správně vyplněna a musíte ji zasílat znovu. Proto je vhodné posílat přihlášky dříve. S vyplněním nám pomáhal náš výchovný poradce na střední, tak se toho tolik nebojte :D Jsou vždy dobře informovaní.

3. Za podání přihlášky se platí!!! Většinou 500 Kč, Univerzita Karlova měla tuším i 600. Dobře si tedy rozmyslete, kde chcete studovat. Nedávejte si zbytečně přihlášky někam, kde víte, že i když se dostanete, tak byste stejně nenastoupili... Já jsem si podávala 5 přihlášek, tj. 2500 za přihlášky plus asi 25Kč za každý doporučený dopis plus spousta času strávená nad vyplňováním a kontrolováním správnosti. Někteří si posílali jen jednu, jiní i více než 10... je to na vás.

4. Tohle je bod trochu mimo - k přihlášce se tuším zpravidla nezasílá fotografie, ale i přesto se budete muset kvůli nástupu do školy nechat vyfotit. Doporučuji nechat si udělat 2 x 4 fotografie. V průběhu přijímacího řízení, zápisu a nástupu do školy jsem odevzdala asi 6 fotek :D

5. Někde po vás mohou chtít zaslat i notářsky ověřené kopie (xerokopie) vysvědčení ze čtvrťáku nebo i maturitního vysvědčení (to jsem zasílá až později). Za to se taky platí... musíte přijít s originálema kopií na obecní nebo městský úřad, kde vám dají razítko, podpis a nějakou známku. Za každé jsem platila asi 50 nebo 100 Kč.

6. Taky je možné, že vás budou požadovat životopis. Vždy strukturovaný!! Jen v bodech, žádné slohy :D Na netu najdete hromadu tipů, jak napsat životopis, kdyby měl někdo zájem, můžu mu zaslat na ukázku svůj :) Po mně chtěli i lékařské posouzení zdravotního stavu, což je taky asi 100Kč...

7. Odpověď ze školy přichází různě... někde mi přišla v dubnu, odjinud v květnu. Určitě to ale bude ještě před přijímacím řízením, jestli se nějaké koná. Nevím, jak to bude teď, když se mají zavádět státní maturity.

Snad jsem nezapomněla na nic důležitého. Hlavně posílat včas a správně vyplněné. Taky se obrňte trpělivostí a připravte se na to, že nic není zadarmo a za všechno s eplatí, od kopií až po samotné zasílání... :(

A teď k možnosti, že se nedostanete tam, kam jste si přáli.
Jak jsem psala, měla jsem 5 přihlášek - 3 fyzioterapie, pak všeobecné lékařství, aby se neřeklo, že jsem to nezkusila a optometrii, kde jsem měla jistotu přijetí bez přijímaček. Na optometrii bych stejně nešla, takže zbytečně vyhozené peníze. Ani na fyzioterapii do Prahy bych se nehrnula... Nakonec jsem se dostala na všech 5 škol/oborů.
Někteří se ale nedostali tam, kam chtěli. Zbývá jít někam, kam tolik nechcete, přihlásit se na jazykovku, do nultého ročníku nebo jít makat či cestovat a můžete to zkusit za rok:D Opět upozorňuji - studenti, kteří dojíždějí by měli mít nárok na ubytovací stipendium. Jestliže začnete studovat a po nějaké době přestoupíte na jinou školu či pouze jiný obor v rámci jedné školy, tak okamžitě ztrácíte nárok na tento příspěvek!!!
Kdybych se dostala do situace, že jsem se nedostala, kam jsem chtěla, tak bych si udělala třeba rok jazykovku a pak bych znovu zkusila VŠ. Jazykovka je zpravidla na rok, takže se to jako nějaké jiné studium nepočítá. Podobně je to s nultým ročníkem. Mé spolužačky, které se nedostaly teď pracují nebo brigádničí a mají i přípravné kurzy, takže budou zkoušet štěstí za rok.
Na VŠ se hlásí hodně lidí, takže konkurence na některých žádaných oborech je obrovská.

Snad jsem vás opět moc nepostrašila :D Můžete se na mě obracet s vašimi dotazy, ráda zodpovím :) Jinak, mám za sebou první malý testík z anatomie - párada :D Byla to docela lehká písemka na kosti a svaly horní končetiny (btw. těch svalů je asi okolo padesáti :D), tak snad dobře dopadne.

Jenny
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 valleria valleria | Web | 12. november 2010 at 12:24 | React

Tohlě mě straší už nějakou dobu a když už bych měla to štěstí, že tím vším projdu a dostanu se někam, tak si neumím představit, jak to tam zrovna já budu zvládat :D
A děkuji za článek, hodí se to vědět :)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama